Title: Akademie, politika a akademie jako politika: Ke kritice „rozšířeného“ pojetí akademické svobody
Other Titles: Academia, Politics, and Academia as Politics: A Critique of the “Extended” Concept of Academic Freedom
Authors: Benda, Libor
Citation: BENDA, L. Akademie, politika a akademie jako politika: Ke kritice „rozšířeného“ pojetí akademické svobody. Acta Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni, 2020, roč. 12, č. 2, s. 19-43. ISSN 1802-0364.
Issue Date: 2020
Publisher: Západočeská univerzita v Plzni
Document type: článek
article
URI: http://hdl.handle.net/11025/42625
ISSN: 1802-0364
Keywords: akademie;akademická svoboda;akademická profese;akademická odpovědnost;politika
Keywords in different language: academia;academic freedom;academic profession;academic responsibility;politics
Abstract: V posledních letech lze pozorovat výrazný nárůst zájmu o téma akademické svobody, a to zejména ve vztahu k řadě nových a bezprecedentních jevů v akademickém prostředí, které údajně ohrožují nebo přímo podkopávají akademickou svobodu na individuální i institucionální úrovni. Jednou z reakcí je snaha o politické redefinování akademické svobody, která vychází z přesvědčení, že tradiční pojetí akademické svobody, založené výlučně na epistemologických pojmech racionality, objektivity a pravdy, není schopno čelit výzvám a překonávat překážky, s nimiž se akademie v současných podmínkách střetává. Objevuje se argument, že namísto toho, aby se akademická svoboda omezovala pouze na epistemickou odpovědnost akademiků, by měla být „rozšířena“ tak, aby zahrnovala i jejich politickou odpovědnost, a měla by proto akademikům především poskytovat adekvátní soubor politických práv nezbytných k plnění této politické role. Tato studie kriticky zkoumá jak teoretické pozadí tohoto politického posunu v uvažování o akademické svobodě, tak i jeho potenciální důsledky pro akademickou profesi a akademii jako takovou. I když ve prospěch „rozšířené“ verze akademické svobody existují přesvědčivé teoretické důvody, článek poukazuje na to, že související politické rozšíření akademických odpovědností stírá hranici mezi akademickými a politickými záležitostmi a vystavuje akademii nebezpečí, že se stane otevřeně politickou - spíše než autenticky akademickou - institucí. V závěru studie je podán provizorní návrh alternativního výkladu akademické svobody: takového, který bere vážně teoretické slabiny jejího tradičního pojetí, ale zároveň zachovává jasnou a ostrou hranici mezi akademickými a politickými záležitostmi.
Abstract in different language: There has been a significant growth of interest in the topic of academic freedom in recent years, predominantly with regard to the emergence of several new and unprecedented phenomena within the academic environment that allegedly threaten or directly undermine academic freedom both on the individual and institutional levels. One of the responses to these observations is the attempt to redefine academic freedom in political terms, since the traditional concept of academic freedom, grounded in the purely epistemological notions of rationality, objectivity, and truth, is becoming regarded as incapable of facing the challenges and overcoming the obstacles encountered by academia in the present circumstances. It has been argued that instead of being limited only to epistemic responsibilities of academics, academic freedom should be “extended” to include the political responsibility of academics as well and should therefore provide the academics first and foremost with an appropriate set of political rights to fulfil their political role. This paper critically examines both the theoretical background behind this political shift in thinking about academic freedom as well as its prospective consequences for the academic profession and academia as a whole. While there are sound theoretical reasons that favour the “extended” version against the traditional concept of academic freedom, I argue that the associated political extension of academic responsibilities blurs the line between academic and political affairs and puts academia in danger of becoming an openly political – rather than authentically academic – institution. The paper is concluded by a tentative suggestion of an alternative account of academic freedom: one that takes seriously the theoretical weaknesses of the traditional version but maintains at the same time a clear and sharp distinction between academic and political matters.
Rights: © Západočeská univerzita v Plzni
Appears in Collections:OBD

Files in This Item:
File SizeFormat 
2-Acta-2020-2-Benda.pdf316,39 kBAdobe PDFView/Open


Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11025/42625

Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.

search
navigation
  1. DSpace at University of West Bohemia
  2. Publikační činnost / Publications
  3. OBD