Title: Využití muzikoterapeutických prvků v rámci ergoterapie u dětských pacientů s kombinovaným postižením
Other Titles: The use of music therapy elements in occupational therapy in pediatric patients with combined disabilities
Authors: Štenglová, Kateřina
Advisor: Vrbská Veronika, MSc.
Referee: Šrytrová Michaela, PhDr.
Issue Date: 2022
Publisher: Západočeská univerzita v Plzni
Document type: bakalářská práce
URI: http://hdl.handle.net/11025/49345
Keywords: muzikoterapie;hudba;kombinované postižení;děti
Keywords in different language: music therapy;music;multiple disability;children
Abstract: Tato bakalářská práce je zaměřena na využití muzikoterapeutických prvků v rámci ergoterapeutické praxe. Sledovaným souborem jsou konkrétně dvě skupiny. První z nich tvoří 28 ergoterapeutů z České republiky, druhou 37 ze zahraničí. Tyto dvě skupiny byly vybrány hlavně z důvodu získání většího množství dat a možnosti zmapování rozdílů situace v ČR a mimo ni. Ze zahraničních respondentů se do výzkumu zapojili nejvíce ergoterapeuti ze Spojených států Amerických a Velká Británie, ale také z Austrálie, Kanady, Rakouska, Německa a dalších zemí. Ti prostřednictvím elektronicky rozesílaných dotazníků odpovídali na otázky týkající se výše zmíněné problematiky. Hlavním cílem bylo zjistit, zda mají hudební elementy v ergoterapii své zastoupení, jakým způsobem jsou různé muzikoterapeutické prvky využívány a jaké má toto propojení s hudbou vliv na děti s kombinovaným postižením. Velmi často jsou tato postižení poměrně závažná, dětem i jejich rodinám způsobují obtíže v mnoha oblastech a terapie s nimi vyžaduje používání různých alternativních přístupů, jako je muzikoterapie. To je hlavní důvod, proč si autor zvolil právě tuto dětskou skupinu. Výsledky naznačují, že muzikoterapeutické prvky mají v dětské ergoterapii poměrně široké využití, ačkoliv je v mnoha případech patrná absence vhodného vzdělávání i standardizovaných hodnotících metod.
Abstract in different language: This bachelor thesis focuses on the use of music therapy elements within occupational therapy practice. This study has two groups of participants. The first one consists of 28 occupational therapists from the Czech Republic, the second one consists of 37 occupational therapists from abroad, in order to obtain more data and to be able to map the differences between the situation in the Czech Republic and abroad. Of the foreign respondents, occupational therapists from the United States of America and the United Kingdom, as well as from Australia, Canada, Austria, Germany and other countries participated in the research. They answered questions on the above-mentioned issues through electronically sent questionnaires. The main aim was to find out whether musical elements are represented in occupational therapy, how different music therapy elements are used and what effect this connection with music has on children with combined disabilities. Very often these disabilities are quite severe, causing difficulties for children and their families in many areas, and therapy with them requires the use of different alternative approaches like music therapy. This is the main reason why I chose this particular group of children. The results suggest that music therapy elements are quite widely used in paediatric occupational therapy, although the lack of appropriate training and standardised assessment methods is evident in many cases.
Rights: Plný text práce je přístupný bez omezení
Appears in Collections:Bakalářské práce / Bachelor´s works (KFE)

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Stenglova_Katerina_ERG_BP.pdfPlný text práce1,43 MBAdobe PDFView/Open
1_BP_VEDOUCI_POSUDEK_Stenglova.pdfPosudek vedoucího práce325,22 kBAdobe PDFView/Open
2_BP_OPONENT_POSUDEK_ Stenglova.pdfPosudek oponenta práce338,79 kBAdobe PDFView/Open
Stenglova.pdfPrůběh obhajoby práce358,26 kBAdobe PDFView/Open


Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11025/49345

Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.